EXPEDICE SAUDSKÁ ARÁBIE 2023

Moje vůbec první expedice do Saudské Arábie, kterou jsem připravil pro agenturu Zirhamia, začala ve velkém stylu. Jako první jsme navštívili moderní hlavní město Rijád. Od prvních chvil jsme se nestačili divit, jak jsou Arabové pohostinní a přátelští. Každý nás srdečně víta s úsměvem na tváři a při návštěvě mešity krále Khalida jsme se dozveděli nejenom více o islámu, ale také dostali plno dárků. Pomyslnou třešničku na dortu našemu prvnímu dni dal naprosto cizí pán, který celou naší skupinu jedenácti lidí pozval na večeři.

Naše další cesta vedla za objevením starodávných oáz a malých vesniček a městeček. Navštívili jsme například historickou Shaqru nebo Ushayqir a západ slunce pozorovali na písečných dunách. O tom, že je Saudská Arábie plná dobrosrdečných lidí jsme se mohli znovu přesvědčit ve chvílí, kdy naše auto zapadlo v písečných dunách. Místní nelenili, pomohli nám auto z písku vytáhnout, a ihned nás pozvali k sobě na piknik. Piknik jsme si také užili v horách nedaleko města Hail, kde jsme poznali, jak kempují praví Arabové a že i v poušti může pršet! Mimochodem déšť nás provázel i několik dalších dní a stejně tak jako je doslova zázrakem pro obyčejné Araby, tak i pro nás byl velkým překvapením.

Ve městě Sakaka jsme poté byli u mého kamaráda Ahmeda, který nás pozval na svou farmu, kde pro nás přichystal doslova královskou hostinu z velbloudího masa! A když už jsme byli v Sakace na severu země, nemohli jsme vynechat samozřejmě ani návštěvu městečka Dawmad Al Jandal. Obě města vynikají překrásnými hrady, které se tyčí nad městy.

Zlatým hřebem prvního týdne v Saudské Arábii bylo bezesporu okolí městečka Al Ula. Nejenom že se zde nachází historická oáza plná domů postavených z hlíny a slámy, ale hlavně zde dávná civilizace Nabatejců zanechala do skal vytesané hrobky a ne nadarmo se zdejší oblasti Hegra přezdívá „malá Petra“ podle známého nabatejského města v Jordánsku.

Svůj pobyt v Saudské Arábii jsme si okořenili o spaní v poušti v oblasti zvané Buraikah. Zde si příroda opravdu vyhrála a ze země zde tyčí stovky kamenných sloupů a člověk si připadá jako na jiné planetě. Pod několika takovými sloupy jsme rozložili tábor a užívali si kouzelný úplněk, včetně částečného zatmění měsíce.

A když už jsme v té poušti, museli jsme si také vyzkoušet, jak náročné je v takovémto prostředí trekovat. Vypravili jsme se tedy doslova do neznáma a rozhodli se objevit tajemnou skálu Al Naslaa. A proč jsme se plahočili pět hodin pouští jen abychom viděli „kámen“? Tato skálu totiž příroda rozřízla perfektně přímo uprostřed a při bližším prozkoumání neuvěříte, že zde nepůsobili mimozemšťané. Příroda je mocná čarodějka a na skále Al Naslaa se skutečně vyřádila!

Do svatého města a ještě dál!

Druhá část expedice po Saudské Arábii, kterou jsem připravil nově pro agenturu Zirhamia, nás zavedla na další zajímavá místa v království Saudské Arábie. Nejdříve jsme se vydali po stopách Hidžázské dráhy, která vozila poutníky z celého Blízkého východu do svatého města Medina. Uprostřed zdejších hor jsme objevili opuštěné nádraží s opuštěnými vlaky, které se sem na začátku 20. století dodávaly ze Švýcarka.

Potom jsme ale navštívili jedno z nejvýznamnějších měst v dějinách lidstva. Město, odkud se začal šířit islám do světa, svaté město MEDINA!

Ve zdejší „Prorokově mešitě“ je pohřbený sám zakladatel islámu Prorok Mohammad. Nakoupili jsme tedy se ženami oblečení hodící se k významu tohoto místa a vydali se prozkoumat svaté město do kterého cestují stovky tisíc poutníků z celého světa. Procházet se tímto svatým městem mezi tisíci a tisíci poutníky všech etnik a národností, to je zážitek, který se jen těžko přenáší!

Zážitek z Mediny nás natolik uchvátil, že jsme následně sledovali živý přenos ze svatého města Mecca, který běží 24 hodin denně. Bohužel Mecca je pro nevěřící uzavřena, ale dostali jsme se alespoň na okraj tohoto "zakázaného" města a vyfotili se u cedule zakazující vstup.

Saudská Arábie je plná přírodních pokladů a jedním z nich je i nádherný kráter Al Wabha usazený do nádherné měsíční krajiny. A když už jsme byli takříkajíc "na Měsíci," vydali jsme se na západ do tzv. Moon Valley (Měsíčního údolí) nedaleko města Jedda.

Co by to bylo za dovolenou bez pořádných nákupů? Ty jsme si nechali právě do druhého největšího města Jedda, které se nahází u Rudého moře. Jedda je známá svým historickým centrem, které je zapsané na seznamu UNESCO a zdejší historické domy patří k tomu nejkrásnějšímu, co můžete v Saudské Arábii vidět.

Jih Saudské Arábie zabírá pohoří Asír. To se od zbytku země liší jak svojí nadmořskou výškou, tak jiným klimatem, tak faunou, která zde žije. Opice najdete doslova na každém rohu a k tomu nás čekaly nádherné výhledy a historické vesničky, které ležely na dávné karavanní trase. V Asíru jsme se přesvědčili o tom, že Saudská Arábie není jen poušť a svatá místa, ale je zde i plno zeleně.

Saudská Arábie je zkrátka neuvěřitelně rozmanitá země, která nabízí plno přírodních a historických krás a my jsme po najetí více jak 5500 kilometrů poznali její velkou část.