EXPEDICE DO TURECKA

DATUM: první polovina září 2023 (cca 10-14 dní dle domluvy), maximálně 8 lidí + průvodce

CENA ZÁKLADNÍ: průvodcovské služby 9000 Kč, letenka cca 6000 - 7000 Kč zpáteční (záleží na místě odletu)

JÍDLO, DOPRAVA, UBYTOVÁNÍ: veškeré další náklady budeme platit na místě. Kvalitní a dobré jídlo se dá sehnat za cca 50-100 Kč, ubytování se pohybuje cca kolem 250 Kč/noc. K dopravě budeme využívat místní minibusy nebo hromadné taxi.

Po stopách Hedvábné stezky, ale i mimo klasické turistické trasy, se vydáme poznat Turecko a v případě zájmu i irácký Kurdistán, jednu z národnostně, ale i historicky nejzajímavějších částí Blízkého Východu.

Turecko si musí zamilovat každý milovník historie. Za doby vlády Osmanské říše zde vznikl nespočet památek a byla vystavěna bohatá města. Jako následovník kdysi mocného státního útvaru, má tedy Turecko rozhodně co nabídnout. Starodávná města, honosné paláce a hrady, malované mešity nebo třeba barevné hory a rozpálená poušť. To vše a mnohem více na naší cestě objevíme! Navíc na jihu Turecka se mezi řekami Eufrat a Tigris rozprostírala tzv. Mezopotámie, tedy oblast, kde vznikaly první civilizace. Kamkoliv se tedy vydáme, nalezneme historické památky nevyčíslitelné hodnoty.

KUDY EXPEDICE POVEDE?

Nebudeme se honit za zážitky, abychom toho viděli co nejvíce. Naopak pojedeme v pohodovém tempu a budeme se snažit poznat Turecko skutečně do hloubky.

Naši cestu začneme v historickém městě Konya. Konya je město s nejdelší historií v celém Turecku, okolí bylo osídleno již 7 000 let před n. l. Ústřední roli hrálo především ve středověku za vlády Seldžuků, kdy bylo sídlem sultanátu Rum, ovládajícího většinu území vnitrozemského Turecka. Z té doby jsou také nejvýznamnější památky města, Aladinova mešita z roku 1221 a především hrobka světce Cellaladina Runino zvaného Mevlana, zakladatele Řádu tančících dervišů. Tento řád měl také v Konyi sídlo až do roku 1923.

Dva dny strávíme v historické oblasti Kappadokia. Hluboké soutěsky a skalní útvary bizarních tvarů označované často jako „pohádkové kužely“ v turecké Kappadokii jsou důsledkem sopečné činnosti dvou mohutných vulkánů, třítisícovek Erciyes a Hassan, a následné eroze měkké sopečné horniny. Pěší turistika zdejší krajinou přináší stále nové pohledy a většinu z nich nelze spatřit nikde jinde. Nádherná příroda je bohatě doplněná památkami sahajícími až do dob raného křesťanství. Lidé totiž v průběhu staletí vytesali do měkkého tufu mnoho obydlí, hospodářských budov, holubníků umístěných na útesech, a především stovky kostelíků, v nichž se často skvěle dochovaly nádherné fresky. ZDE SI PŮJČME AUTO A BUDEME TAK PLNĚ MOBILNÍ. Jako třešnička na pomyslném dortu bude ranní vzlétání horkovzdušných balónů při východu slunce.

Z Kappadokie naše kroky povedou do pohoří Nemrut. Navštívíme stejnojmennou horu, která sloužila jako hrobka zdejšího starověkého vládce. Proslulá je hlavami v nadživotní velikosti, které se nachází na jejím vrcholku. To ale není vše, pohoří toho skrývá mnohem více. Například hrad Yeni, letní sídlo vládce zvané Arsameia nebo starodávný římský most Cendere. Za zmínku stojí i nedaleké historické město Adiyaman. Zde již totiž ocitneme v tzv. tureckém Kurdistánu, a i když tento výraz je v Turecku zakázaný, mnozí se shodnou na tom, že právě Kurdistán je tou nejzajímavější částí Turecka.  

Město Sanliurfa je právem nazýváno křižovatkou civilizací. Leží totiž nedaleko Syrských hranic a po staletí se zde míchají Turci, Syřané, Kurdové, Arabové a další etnika a národnosti. Nejkrásnějším místem ve městě je okolí zdejšího bazaru s překrásnými mešitami, hradem nebo jeskyní, kde se měl narodit prorok Abrahám. Sanliurfa je jedno z nejkrásnějších a nejbarevnějších měst v Turecku s velmi bohatou historií a jelikož je daleko od všech turistických památek, nenalezneme zde skoro žádné turisty.

Harran je jedno z nejstarších míst na světě. Uvádí se, že zde kontinuálně nalezneme lidské obydlí více jak 6000 let. O Harranu se dokonce píše i v Bibli. Z bývalého opevněného města, ani ze staré islámské univerzity toho moc nezůstalo, přesto se vyplatí sem jet. Město je totiž proslulé zvláštními obydlími, které vypadají jako včelí úly, Jsou postavené z bláta a slámy a lidé v nich žijí stovky let. Z Harranu se vydáme směrem do pohoří Tak Tak, zde budeme doslova v centru Mezopotámie a nalezneme zde několik zajímavostí. Tou první jsou tzv. jeskyně Bazda. Jeskyně se používaly ve 13. století k výstavbě hradu v Harranu, ale i dalších staveb.  Nedaleko jeskyní je starodávný karavnseráj Han-el Barur, tzv. hotel pro karavany, které tudy putovaly po Hedvábné stezce do Číny. Navštívíme také malou vesničku Sumatar Harabesi, která sloužila odjakživa jako místo, kde se nomádi a karavany občerstvovali vodou. V jeskyních kolem vesnice nalezneme starodávné sochy. Tato oblast je zkrátka historicky bohatá kamkoliv se vydáte.

Nedaleko hranic se Sýrií se nachází další historický skvost. Starodávné město Mardin se smíšeným muslimsko-křesťanským obyvatelstvem. Známé je především svými kamennými domy, úzkými strmými uličkami a mnoha mešitami, medresami a kostely. Často slouží střecha jednoho domu jako ulice či terasa jiného, výše položeného domu. Na předměstí Mardinu se nachází Šafránový klášter (Deyrul Zafran) založený roku 439, nejstarší nepřetržitě funkční klášter na světě a duchovní centrum asyrské pravoslavné církve.

Diyarbakir je neoficiální hlavní město kurdského národa, největšího národa na světě, který nemá vlastní stát. Kurdů je podle některých odhadů až 50 milionů, z toho 15-20 milionů žije na území Turecka. Nejvýznamnější historickou památkou jsou 5,5 km dlouhé masivní hradby kolem celého starého města. Hradby je možné téměř celé obejít a kochat se výhledy na město i na řeku Tigris tekoucí na východní straně hradeb. Ve stále živém a divokém městě je též řada bazarů a tržnic, kde se střetá vliv turecký, kurdský a arabský.

Město Van u stejnojmenného jezera leží jen několik kilometrů od hranic s Íránem. Van je největší město v oblasti Vanského jezera s téměř půl milionem obyvatel. V době od 11. do 7. století před naším letopočtem se město nazývalo Tušpa a bylo centrem říše Urartu, současníků starověké říše Babylonské a Chetitské. Později bylo osídleno hlavně Armény a v roce 1915 se stalo jedním z center jejich genocidy. Za první světové války bylo staré město Van srovnáno se zemí a současné moderní město vyrostlo na planině asi 5 km východně od historického Vanu. Centrem starého Vanu byl hrad na skále nazývaný Van kalesi a oblast na jih od této skály. Na Vanské skále se zachovaly památky na všechny kultury, které Vanem procházely do konce 19. století, včetně nápisů psaných klínovým písmem z doby říše Urartu.

Z Vanu se poté letadlem přes Istanbul budeme vracet domů.

PRO KOHO JE EXPEDICE VHODNÁ?

Expedice je vhodná pro každého, kdo chce svět poznávat s otevřenýma očima. Kdo chce poznat jak historii, tak obyvatele jednotlivých regionů. Expedice není fyzicky náročná, přesto by měl účastník zvládnout celodenní chůzi ve městě, být připraven na to, že budeme celý den cestovat s batohem na zádech nebo na to, že ráno nebudeme vědět, kde budeme spát večer. Odměnou nám budou nezapomenutelné zážitky z části Turecka, která není tak turisticky známá, přesto ale nabízí neuvěřitelně mnoho památek a bohatou historii.  

Přepravovat se budeme místní pohodlnou dopravou nebo soukromými taxíky, v případě Cappadokie si půjčíme vlastní automobil. Jíst budeme v restauracích, okusíme ale i jídlo všeho druhu na místních tržištích a spát budeme v hotelích.

MÁTE DOTAZY? CHCETE SE NA EXPEDICI PŘIHLÁSIT? NAPIŠTE MI EMAIL NA PULPAN.MARTIN@GMAIL.COM