TENERIFE - Kanárské ostrovy (prosinec 2020)

Kanárské ostrovy měly zásadní význam pro plavby do Nového světa. Kromě toho, že byly posledním evropským přístavem, ze kterého lodě vypluly, byly místem pro doplnění zásob všeho druhu. Díky přírodním krásám ostrovů, kvalitní pitné vodě, a vřelému přijetí místních obyvatel, se zde posádky zdržely klidně i několik týdnů, aby načerpaly sily na dlouhé plavby. Není proto divu, že je Tenerife plné krásných historických vesniček, které jsem se samozřejmě rozhodl prozkoumat. Od moře se zde zvedají vysoké hory a v nich jsou schované malé vesničky s překrásnými kostelíky.

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ:

  • Z těchto ostrovů byly odvezeny první semena cukrové třtiny a banánů do Indie. Stejně tak i prasata, kozy, psi a ovce a brzy se rozšířili také na Antilských ostrovech v Karibiku.

  • Americké brambory byly přivezeny nejprve na Kanárské ostrovy, kde se rychle aklimatizovaly a teprve poté byly vyvezeny do celé Evropy.

  • Mnoho obyvatel Kanárských ostrovů se vydalo na cestu do Nového světa, kde založili města jako Buenos Aires v Argentině, Caracas ve Venezuele, Montevideo v Uruguayi nebo La Habana na Kubě.


Národní park Anaga


Národní park Teide

Národní park Teide se nachází na ostrově Tenerife. Jeho ústřední dominantou je sopka Pico de Teide, která patří k nejvyšším sopkám světa a zároveň je nejvyšším bodem ve Španělsku. Vrchol sopky je ve výšce 3718 m n. m. a ač jsou Kanárské ostrovy známé jako letní dovolenková destinace, tak Teide můžete někdy spatřit krásně zasněženou.

Přiznám se, že celým národním parkem, i samotnou sopkou, jsem byl naprosto unesen. Alespoň vzdáleně jsem se vrátil na svůj milovaný Blízký východ nebo do střední Asie a procházel se vysokohorskou pouští mezi nádhernými skalními útvary. Jelikož mi přišlo trapné zdolat Teide lanovkou, rozhodl jsem se až nahoru vyjít pěšky, bohužel jsem svou pouť začal pozdě a vyšplhal jsem po čtyřech hodinách pouze do výšky 3260 metrů nad mořem. Poté jsem musel celou cestu ukončit díky nepříznivým povětrnostním podmínkám. I když je dole u oceánu kolem dvaceti pěti stupňů, tak na vrcholku sopky padají teploty k nule a počasí se mění závratnou rychlostí. Alespoň mám důvod se na Teide vrátit a pokusit se o výstup znovu!


Vesnice Masca

Uprostřed těžko dostupných hor ostrova Tenerife se skrývá malebná vesnička Masca. Díky své těžké dostupnosti prý vesnice kdysi sloužila jako útočiště pirátů a byla přístupná pouze na mule. Bohužel, cesta k moři je v současnosti uzavřená, ale i jízda malou horskou silnicí, která se neustále kroutí mezi skálami, stojí za to!