Divokým Kurdistánem (září 2018)
Kdo by neznal legendární knihu Karla Maye, který nepsal jen o Indiánech, ale také knihy z oblasti Blízkého východu. Jeho příběhy se sice odehrávají v okolí Mosulu, což je dnešní Irák, ale na východě Turecka žije také obyvatelstvo převážně kurdského původu. V okolí města Van je to více jak 95 procent obyvatel. Musím říci, že jsem byl samozřejmě z českých medií vystrašený, když jsem do východního Turecka jel. O to víc jsem si potom užíval tuto nádhernou část Turecka, kde vás lidé hostí jako byste byl jejich rodina. Kde se na vás každý směje a snaží se vám pomoci a kde je každý pyšný na to, že je Kurd. A kurdské holky? Kapitola sama pro sebe 🙂 Nebyl jsem sice jako románová postava Kara ben Nemsí a nebojoval jsem proti Jezídům a dalším nepřátelům, ale i tak mě turecký Kurdistán hodně překvapil a učaroval a vůbec nebyl tak divoký, jak jsem si ho představoval. Ba naopak. Život zde plyne pomalým tempem. Komu by se omrzelo neustále opakované halekání muezzinů, v okolí měst Mardin a Midyat najde plno křesťanských klášterů, které se hlásí k syrské pravoslavné církvi, navazující na křesťanskou komunitu založenou prý apoštolem Petrem. Patří tak k vůbec prvním křesťanům vůbec. Dokonce mají i své písmo a řeč, kterou prý mluvil sám Ježíš.
Cappadokia (září 2018)
V Kappadokii jsem byl již před 10ti lety (šílené, jak ten čas letí). Centrum Kappadokie – městečko Göreme - bylo v té době jen malá zapadlá díra s pár hotýlky. O 10 let později jsem se nestačil divit, jak moc se to tu změnilo. Všude plno Asiatů a Rusů, drahých hotelů a obchodů s nepotřebnými cetkami a dokonce McDonald´s? Nesmysl. Půjčili jsme si tedy s kamarádem motorku a vyrazili prozkoumat zapadlé části Kappadokie, kde na turisty z východu nenarazíte. Ti se totiž nechávají vozit v klimatizovaných autobusech a jedí v drahých restauracích. Pokud toto překonáte a davům se vyhnete, zjistíte, že Kappadokie má skutečně co nabídnout milovníkům krásných scenerií a přírody. Do skal se od pradávna tesaly obydlí a pozůstatky těchto obydlí jsou po celé Kappadokii patrná do dnes. Zdejší podnebí je velmi suché a tak skály zvětrávají velmi pomalu a kolikrát jsou současná obydlí uvnitř jeskyní a na ně je přistavěn dům. Kappadokie také patří mezi kolébky ranného křesťanství a již od 4. století zde byly do skal vytesány kostely a kláštery s historickými malbami. Do dnešního dne bylo objeveno více jak 3000 více, či méně zachovaných staveb. Při procházce nebo projížďce po Kappadokii se kolikrát neubráníte myšlence na to, že jste na jiné planetě. Některé skalní útvary totiž působí vážně magicky. Doslova snovou podívanou je pak každodenní ranní balonová show. Jedním z největších zážitků pro movité Asiaty jsou totiž ranní lety balonem a pozorování východu slunce z balonu. Cena 170 EUR za hodinu. Ovšem i ze země má člověk krásný výhled a opravdu se vyplatí přivstat a celou show si vychutnat.
Istanbul - město na pomezí Evropy a Asie (září 2018)
Istanbul, neboli také Cařihrad nebo Konstantinopol. Pojmenujte si ho jak chcete, faktem ale je, že toto město je bránou do orientu. Město, jež leží na dvou kontinentech. Město, jež má oficiálně 16 milionů obyvatel, ale ve skutečnosti je to mnohem více. Istanbul je branou do orientu a mísí se zde jak evropská, chcete-li, západní kultura, s tou tradiční muslimskou (tureckou). Najdete zde moderní mrakodrapy jako ze sci-fi filmů, tak staré mešity a domy, které zde stojí již stovky let. Při toulání městem jsme navštívili i tradiční grand bazar - obří tržiště, kde seženete skutečně cokoliv a kde se klidně můžete toulat celý den. Zlato, koření, oblečení, keramika, zase zlato, různé výrobky z kůže, prostě vše, na co si vzpomenete, tu mají. Nyní je Istanbul muslimský, ale do roku 1453, kdy jej dobili Turci, to bylo sídlo Byzantské říše, a tedy centrum křesťanství. Osmané sem přesunuli své hlavní město a vládli odtud velké části tehdejšího známého světa. I dnes, když se někoho zeptáte, jaké je národnosti, neodpoví Turek, ale Osman. V Istanbulu naleznete nespočet velkých a krásných mešit. Je to díky pravidlu, kdy každý osmanský panovník ve městě postavil svou velkou mešitu. Ty jsou vidět na kilometry daleko a působí vskutku majestátně hlavně, když plujete po Bosporu lodí. Istanbul je také důležitým z hlediska dopravy. Díky obřímu letišti se odtud dostanete do celého světa. A Bosporská úžina zajišťuje cestu nákladních lodí ze středozemního do Černého moře. Nemluvě o dopravě silniční, kdy se odtud můžete vydat dále na Blízký východ nebo směrem do Evropy. Istanbul ztratil status hlavního města Turecka v roce 1923, kdy otec moderního tureckého státu Mustafa Kemal Atatürk přemístil hlavní město do Ankary. Pro mnoho lidí je ale Istanbul hlavním městem dodnes a jak jsem již zmínil, je hlavně branou do Orientu. Most mezi Evropou a Asií.